Poznajmy się i wspólnie zaprojektujmy Twój budynek.
Kamila Wyszkowska
Architekt IARP
Zmiana wyglądu budynku – nowa elewacja, docieplenie, inny kolor tynku – często wydaje się prostą modernizacją. W rzeczywistości jednak, w niektórych przypadkach, przed rozpoczęciem prac trzeba uzyskać pozwolenie na budowę lub dokonać zgłoszenia. Brak odpowiednich formalności może oznaczać wstrzymanie robót lub karę administracyjną. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy potrzebujesz pozwolenia, a kiedy nie.
Przez zmianę elewacji rozumiemy najczęściej:
ocieplenie ścian zewnętrznych i położenie nowego tynku,
zmianę koloru elewacji,
wymianę materiałów (np. z tynku na płytki lub panele),
przesuwanie lub zmienianie okien i drzwi,
montaż elementów ozdobnych, logotypów czy reklam.
Pozwolenie na budowę będzie wymagane w następujących przypadkach:
Zmiana elewacji obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
Wszelkie prace przy zabytkach (nawet zmiana koloru) wymagają pozwolenia konserwatorskiego oraz pozwolenia na budowę, niezależnie od zakresu zmian. Dotyczy to również obiektów położonych na obszarach wpisanych do rejestru (np. parki kulturowe).
Jeżeli zmiana elewacji wiąże się z przebudową, np. przesunięciem otworów okiennych, nadbudową, montażem ciężkich okładzin wymagających wzmocnienia konstrukcji – konieczne jest pozwolenie na budowę.
W przypadku ocieplenia elewacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego, którego wysokość przekracza 12 m, potrzebne jest pozwolenie na budowę (dotyczy to np. bloków mieszkalnych z wielkiej płyty).
Dla budynków do 12 m wysokości (np. domy jednorodzinne), docieplenie ścian zewnętrznych wraz ze zmianą elewacji wymaga jedynie zgłoszenia robót budowlanych.
Pod warunkiem, że:
budynek nie jest zabytkiem,
nie naruszamy konstrukcji budynku,
nie zmieniamy jego parametrów (wysokość, powierzchnia zabudowy),
nie znajduje się na terenie objętym ścisłą ochroną konserwatorską
W praktyce większość modernizacji elewacji domów jednorodzinnych mieści się w tej kategorii.
Jeśli prace ograniczają się do:
malowania elewacji w podobnym kolorze,
czyszczenia, drobnych napraw tynków,
montażu lekkich elementów dekoracyjnych (np. drobna sztukateria),
To nie są to roboty budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego i nie wymagają ani zgłoszenia, ani pozwolenia. Należy jednak zachować ostrożność, gdy budynek objęty jest ochroną konserwatorską.
Jeśli potrzebujesz pozwolenia na budowę, konieczne będzie m.in.:
projekt budowlany (wraz z częścią architektoniczną),
opinia konserwatora (jeśli dotyczy),
pełnomocnictwa (jeśli działa za Ciebie np. architekt),
wniosek o pozwolenie w urzędzie (starostwo lub urząd miasta).
W przypadku zgłoszenia wystarczy opis planowanych prac, czasem szkic lub projekt i podstawowe informacje o inwestorze i budynku.
Jeśli nie jesteś pewien, czy potrzebujesz pozwolenia – skonsultuj się z architektem lub inspektorem budowlanym. To niewielki koszt w porównaniu z ryzykiem przestoju robót lub karą za samowolę budowlaną.
Zmiana elewacji przy okazji ocieplania budynku to nie tylko poprawa jego parametrów energetycznych, ale także szansa na odświeżenie estetyki całego obiektu. Nowa kolorystyka, uporządkowane detale i wysokiej jakości materiały wykończeniowe wpływają korzystnie na odbiór wizualny budynku i jego harmonijne wpisanie w otoczenie. Estetyczna elewacja podnosi wartość nieruchomości, a także może być impulsem do modernizacji sąsiednich obiektów, poprawiając wizerunek całej okolicy. To inwestycja, która łączy efektywność z odpowiedzialnością za przestrzeń wspólną.
SZUKASZ INSPIRACJI? Sprawdź naszą propozycję modernizacji domu kostki w Chojnicach > TUTAJ
kontakt@aw-studio.eu
+48 798 855 235